DDR5 ‌استاندارد نسل بعدی برای حافظه های RAM(random-access memory) است .این مشخصات جدید برای چیپ ست ها بازدهی بسیار بالاتری را به نسبت ماژول های DDR4‌ با مصرف توان پایین تر ایجاد می کند. اما این برای Desktop PC‌ به چه معنی هست؟ برییم ببینیم چه چیزی می دانیم .
چرا به رم های DDR5‌نیاز داریم
با رونمایی AMD از اولین نسل پردازشگرهای Ryzen ، جنگ هسته ای جدید شروع شد. شرکت AMD‌ در مدل متوسط پردازشگر چهار هسته ای / ۸ Thread و در گرانترین مدل پردازشگر هشت هسته ای / ۱۶ Thread را برای کاربران رایانه رونمایی کرد که این محصولات تقریبا دو برابر آن چیزی بود که شرکت اینتل در این سال ها ارایه کرده بود.
با ورود نسل سوم از پردازشگرهای Ryzen ‌ ، AMD‌ تعداد هسته ها را ۵۰ در صد دیگه افزایش داد و شش هسته در مدل ارزان و ۱۲ هسته در مدل های بالا ارایه نمود.Intel هم مجبور شده بود در پردازشگرهای خودش این افزایش رو انجام بدهد اما نه به شدت AMD .

همانطور که در جدول ارایه شده توسط Micron مشاهده میکنید پهنای باند به ازای هر هسته در سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۸ نسبتا ثابت مانده است. اگرچه کاهش این مقدار از سال گذشته شروع شده است.
بازدهی DDR5

رم DDR5-3200 در مقایسه با DDR4-3200 افزایش پهنای باند ۱٫۳۶ برابری را ایجاد می کند. همچنین سرعت پهنای باند برای چیپ های Dram‌ ۴۸۰۰MT/s‌ می باشد که ۱٫۸۷ برابر بازدهی بیشتری را در اختیار کاربر قرار می دهد. حد بالای این استاندارد برای رم های DDR5 6400MT/s می باشد که در بعضی طراحی ها ممکن است با استفاده از OverClock به مقدار بیشتری دسترسی داشت .

 

1 دیدگاه برای “آنچه که درباره DDR5 می‌دانیم”

  1. سلام
    من رم دوکاناله ۱۶gb 2×۸ ۳۲۰۰ مگاهرتز مدل H3 فدک رو تهیه کردم ولی با وجود اینکه هم مادربرد هم سیپیو از ۳۲۰۰ مگاهرتز پشتیبانی میکنن ولی سیستم ۲۱۳۳ مگاهرتز رو نشون مید، آیا میتونم از توی خود سیستم مگاهرتز رو افزایش بدم یا رم ها مشکلی دارن؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *